„Jez, jako dýcháš“

 - knižní série Zvonící cedry Ruska

Stránky nejsou myšleny jako návod, ale jako místo k zamyšlení

- jako pomoc k najití si vlastní cesty

Pro mne osobně je výživa jako permakultura

"Co ještě nemusím udělat, aby to fungovalo" 

– Masanobu Fukuoka

Převzato z knihy Škola živé stravy - Vitariánství jako Cesta

"Vitariánství může být další z Cest k tomu, aby člověk došel k dokonalému zdraví, nebo pokud tak žije již od raného dětství, aby zůstal dokonale zdravý. Není to žádný nový směr, je to návrat k výživě, kterou se člověk živil od pradávna.

Vitariánství staví svou prospěšnost našemu zdraví na enzymové výživě, na uchování látek v potravinách (minerály, vitamíny, stopové prvky) a na čerstvosti potravin. Pomáhá přirozeně odstraňovat toxiny v těle a upravuje rovnováhu pH v našem organismu.

Vnímá příjem potravin jako příjem energie potřebné pro život. Neřídí se žádnými tabulkami, ale naslouchá svému tělu.

Tento životní styl vede člověka k návratu k přírodě a s tím souvisí i etický rozměr, ke kterému postupně každý člověk dochází a který navazuje na filozofii veganství - konat věci a činy prospěšné pro naši planetu. Rozdíl mezi těmito směry je v tom, že vitariánství je založeno na netepelně upravované stravě, tedy nevařené. Všechny potraviny jsou konzumovány v tě podobě, jak je najdeme na stromech - ovoce, na louce - byliny a pěstované v půdě - zelenina. Základní potraviny tvoří ovoce, zelenina, byliny, semínka a ořechy. Z nich se netepelnou úpravou vytvářejí převážně jednoduché, někdy i složitější pokrmy."

„Chceš udržet své zdraví? Nejez do sytosti a nelekej se námahy.“

- Hippokratés

Jak jíst ovoce, aby dělalo dobře (zdroj)

Lidská střeva jsou velmi dlouhá, složitá a klikatá. Lidé, kteří se čistili pomocí půstů a vody, objevili v tom, co z jejich střev vycházelo, i hnijící zbytky masa, staré několik měsíců. To je doba, po kterou už maso nejedli, takže stáří masa bylo jasně určitelné. Člověk není masožravec, má na to příliš dlouhá střeva, pomalý proces trávení, a na maso nemá vhodné žaludeční kyseliny jako šelmy. Ve střevech při pokusech o trávení masa vzniká kyselina močová. Již byly dokázány souvislosti s mnoha druhy rakovin, a srdečními chorobami. Jaké následky taková dlouhodobá zátěž střev má pro celé tělo (i pro mysl)? Asi takové, jako kdybyste do čistého jezera ponořili skládku toxického odpadu. Naše tělo se skládá převážně z vody. Škodliviny zaplaví celý prostor, dochází k degradaci celého živého systému.

...

Jakýkoliv stravovací model si zvolíte jako začátek, vnímejte své tělo, své zdraví, svou energii, své emoce, své svědomí, a nebojte se dělat změny a ladit jídelníček třeba celé roky. Vyvíjíme se přeci celý život, od toho žijeme... nejsme konzervy, jsme lidi. Co vám vyhovuje teď, může být za rok jinak, protože budete tou dobou už někdo jiný. Duchovní růst a vývoj jde ruku v ruce i se změnami stravování. Byla by škoda ustrnout v nějakém dogmatu nebo stravovacím vzorci jen proto, že chvíli fungoval. Život je změna, a radost pramení z toho, že jdete s proudem touhy své duše se stále vyvíjet (bez průtahů a zbytečných kompromisů, např. kvůli tomu co tomu řeknou jiní lidé...).

Podobný článek Jak správně jíst ovoce

„Nechť je tvé jídlo tvým lékem a tvůj lék nechť je tvým jídlem.“

- Hippokratés